Blog

img
img
img
img
shape
shape
blog-details

İnstagram’da Nasıl Satış Yapılır?

İnternetten para kazanma yolları hakkında farkındalığın artmasıyla birlikte her geçen gün daha çok kişi internetin imkanlarından yararlanmak istiyor. Kimileri e-ticaret sitesi kuruyor, kimileri freelance çalışarak dijital yeteneklerini sergiliyor, kimileri anket dolduruyor ve kimileri de Instagram üzerinden satış yapmaya çalışıyor. Son dönemde kullanıcı sayısındaki hızlı artış, getirdiği ek özellikler ve hedef kitleyle etkileşimi arttıran çözümleri ile Instagram internetten satış yapmak isteyenlerin vazgeçilmezi olmayı başarıyor.

Siz de Instagram üzerinden satış yapmak için adım atmayı düşünüyorsanız bu yazımızda Instagram üzerinden satış yapmak ile ilgili önemli bilgiler bulabilirsiniz. Instagram’da satış yapmak için bilinmesi gerekenler hakkında kapsamlı bir içerik sizleri bekliyor!

İnstagram’da Ürün Satışı Yapmaya Başlamadan Önce

İnstagram üzerinden ürün satışı yapmak oldukça karlı iş fikirleri arasında yer alır. Doğru ürün doğru kitleye doğru mesajlarla sunulduğu takdirde girişimcilerin kazanç beklentileri gerçekleşir. Instagram üzerinden satış yaparken takip edilmesi gereken önemli stratejiler de bulunur, ancak öncelikle iş planının kapsamlı bir şekilde hazırlanması gerekir. Instagram üzerinden satış yapmaya başlamadan önce takip edilmesi gereken adımlar şu şekilde sıralanabilir:

1. Ne Satacağınıza Karar Verin

Basit gibi görünen en zor adımlardan biri de Instagram üzerinden hangi ürünün satışının yapılacağına karar verilmesidir. Hali hazırda binlerce sayfada zaten ürün satışı yapılıyor. Yeni satış yapmaya başlayacakların ise rakipleri arasından sıyrılabilmek için ya muhteşem özelliklere sahip olağanüstü bir ürün bulmaları ya da sergiledikleri sosyal medya yönetimi stratejileri ile fark yaratmaları gerekiyor.

Şimdilik stratejiden bahsetmeyeceğiz ve ürün seçimine odaklanacağız. Instagram üzerinden ne satacağınızı bulmak için en çok satılan ürünleri incelemenizi, ürünlerin tedarik imkanlarını araştırmanızı, maliyetlerinizi hesaplamanızı, kargo bedelleri ile ilgili mümkünse kargo şirketleri ile görüşmenizi ve şirket açmayı düşünüyorsanız süreçleri öğrenmenizi öneriyoruz. Böylelikle size hem en çok kar bırakacak hem kolay pazarlanabilecek hem de ilgi çekebilecek ürünleri belirlemeniz kolaylaşacaktır. Ürün seçimi sırasında internet üzerinden alışveriş yapmayı tercih eden kitleleri araştırırsanız, onların dikkatini çekecek ürünleri tedarik edebilirseniz ve sunduğunuz alternatiflerle Instagram’ın renkli dünyasında fark edilebilirseniz evden para kazanmanın en keyifli yolunu yaşayabilirsiniz.

2. Rakipleriniz Neler Yapıyor, Mutlaka Öğrenin

Instagram üzerinden satış yapmak için ürün belirlediyseniz bir diğer adımınızda rakiplerinizi incelemelisiniz. Başarılı bir şekilde faaliyet gösteren, müşterileri ile yüksek derecede etkileşime giren, paylaşımları beğeni alan, takipçileri ile arasında güven bağı oluşturmayı başaran sayfalardaki stratejileri gözden geçirin. Post paylaşım içerikleri samimi mi, hikaye paylaşım sıklığı nedir, paylaşımlar hangi zaman dilimlerinde yapılıyor gibi detaylar açacağınız hesabı yönetirken fazlasıyla işinize yarayacaktır.

3. Instagram’da Mağaza Açmak İçin Harekete Geçin

Instagram üzerinden satış yapabilmek için en temel gereksinimlerden bir tanesi de hesap açmaktır. Normal bir hesap açıldıktan sonra ayarlar sekmesinden işletme hesabına geçiş yapılarak bu gerekli adımı tamamlayabilirsiniz. Mevcutta bir profiliniz varsa satış yapabilmek için ek bir profil açmanıza gerek olmaz. Tüm hesaplarınızı aynı profil üzerinden kontrol edebilir, hesaplar arası geçiş yapabilirsiniz.

Instagram’da satış yapmak için profil oluşturduğunuzda bireysel hesaptan farklı olarak birçok istatistikle karşılaşırsınız. Aynı zamanda telefon bilgilerinizi, e-mail adresinizi, adres bilgilerinizi ekleyebilirsiniz. İşletme profilinizin ne kadar görüntülendiğini, potansiyel müşterileriniz ile etkileşim oranlarını ve daha birçok bilgiyi kontrol edebilirsiniz. Bilgilere erişim imkanınız arttıkça da doğru stratejiler geliştirebilirsiniz. Instagram işletme hesapları ile ilgili daha detaylı bilgi için Instagram İşletme Hesaplarına Detaylı Bir Bakış makalemizi okuyabilirsiniz.

4. Profilinizi düzenleyin, ürünlerinizi sıralayın

Instagram üzerinden satış yapmanıza artık çok az kaldı! Profil bilgilerinizi eksiksiz doldurduktan sonra ürünlerinizi teker teker büyük bir özenle hesabınıza ekleyebilirsiniz. Bu süreçte profil bilgilerinizin eksiksiz olmasına mutlaka dikkat etmelisiniz. Neticede henüz yaptığınız satışlar ile ilgili bir referansınız olmadığı için hesabınızın güvenilirliğini ancak bu şekilde destekleyebilirsiniz. Tüm bilgilerinizi sunarak ve hatta varsa internet sitenizin adresini vererek profilinizi dikkat çekici hale getirebilirsiniz.

Instagram Üzerinden Satış Yapmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

Instagram üzerinden satış yapıp para kazanmak niyetindeyseniz satmaya karar verdiğiniz ürün özelinde sayısız rakibiniz olduğu gerçeğini görmezden gelmemelisiniz. İnstagram hesabı açan ve ürün satışı yapmak isteyen herkesin başarılı olmadığının da farkında olarak hesabınızı rakiplerinizden farklılaştırmalısınız. Rakiplerinizden farklılaşmak için ise birden çok stratejiyi eş zamanlı uygulamalısınız. İşte, Instagram üzerinden satış yapmak isteyenlerin bilmesi gereken en önemli unsurlar:

1. Instagram Algoritmalarını Takip Edin

Instagram üzerinden para kazanmak için satış yapmaya karar verdiyseniz ve hatta hesabınızı da açtıysanız mutlaka algoritmalar hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Günümüzde Google başta olmak üzere milyonlarca kişiye hizmet veren tüm platformlar gibi Instagram da kullanıcı deneyimine büyük önem veriyor. Dolayısıyla öncelikli olarak kullanıcılarına göstereceği ya da önereceği hesapların kaliteli olmasını bekliyor. Instagram algoritmaları sürekli değişiyor ve her defasında algoritma değişimlerini takip edenler karlı çıkıyor. Ürün satışı yapıyorsanız algoritmaları araştırmalı ya da bu konuda zaman ve emek harcamak istemiyorsanız sosyal medya yönetimi alanında uzmanlaşan profesyonellerden destek almalısınız.

2. Ürün Görsellerine ve Paylaşım İçeriklerinize Özen Gösterin

Fiziki bir mağazanız olsa da olmasa da Instagram üzerinden hesap açtığınız zaman müşterilerinizin ürünleriniz ile ilgili edinebildikleri tek bilgiyi görseller verir. Bu nedenle hesabınızdan satış yapabilmek için ürün görsellerini en başarılı şekilde paylaşmalısınız. Net olmayan ya da ürün rengini belli etmeyen görseller sizi amatör göstermenin yanı sıra müşterilerin dikkatini çekmez. 

3. Gelen Yorumlara Hızlı ve Samimi Yanıtlar Verin

Görsellerinizin altına yorum yazılırsa ya da sipariş ile ilgili bilgi talebi gelirse en kısa sürede yanıt vermeye çalışın. Fiyat gibi önemli bilgiler istendiğinde ilgili kişilere DM’den yanıt verin ve DM üzerinden soruyu yanıtladığınızı da görünür bir şekilde yorumlara ekleyin. Mevcut ya da potansiyel müşteriniz ile aranızdaki güven bağını arttırmak ve etkileşiminizi arttırmak için kolay bir şekilde size ulaşılabileceğini ortaya koyun. Zaman zaman kötü yorumlara da hazırlıklı olun, bu durumda da yine yorum sahibine kurumsal duruşunuzu belli edecek şekilde yanıt yazın ve kesinlikle moralinizi bozmayın. Bu şekilde olumlu olumsuz eleştirilere hazırlıklı olduğunuzu gösterebilir, kendinizi her anlamda ifade etme şansı yakalayabilirsiniz.

4. Ürünlerinizi Satın Alan Kişilerden Gerçek Resimler İsteyin

Satış yapmanın altın kurallarından biri de toplumsal kanıt sunmaktır. Ürünleriniz satılmaya başladığında müşterilerinizden ürünlerinizle fotoğraf çekilmelerini talep edin. Kıyafet, aksesuar vb. ürünlerin olması fark etmez. Müşterilerinizden gelen resimleri mutlaka sosyal medyada paylaşmalı ve mümkünse görsel üzerine resmi gönderen müşterinizi etiketlemelisiniz. Bu şekilde ürünlerinizi satın almayı düşünen ancak çekimser kalan potansiyel müşterilerinizin aklındaki soru işaretlerini azaltabilirsiniz.

5. Özgün Olun

Instagram platformuna her gün milyonlarca yeni video ve görsel ekleniyor. Sayısız kullanıcı en iyilere yorum yapıyor, beğenilerini ise son zamanlarda oldukça tutumlu bir şekilde dağıtıyor. Instagram’da sıradanlık artık kazandırmıyor! Tam da bu nedenle her zaman özgün olmak gerekiyor. Basma kalıp görsellerle içerikleri değiştirmek, bakış açısını farklılaştırmak ve gerekirse geçmiş beğenilere göz gezdirmek şart oluyor. Ne kadar özgün olunursa paylaşımların karşılaştığı tepkiler de o kadar pozitife dönüyor.

6. Post Paylaşımlarını Hikayelerle Destekleyin

Instagram’ın son zamanlardaki hatırı sayılır ivmesinin ardında elbette ki hikayelerin büyük bir önemi var. Canlı yayınların dahi yerini alan hikaye paylaşımları postlardan hem daha çok izleniyor hem de daha çok takip ediliyor. Postları gören ve hatta beğenileri otomatik olarak sunan kitleden farkı olarak hikaye izleyicileri paylaşılan hikayede ne anlatıldığına odaklanabiliyor. Bu nedenle özellikle indirim ya da kampanya dönemlerinde hikaye paylaşımlarına ağırlık vermek instagramda satış yapmanın altın kurallarından biri olarak yorumlanıyor.

7. Instagram Reklamlarını Kullanın

Göreceli olarak az maliyetli instagram reklamları ile takipçilerinizden farklı kullanıcıların da dikkatini çekebilirsiniz. Instagram’da reklam oluştururken görseldeki yazı oranına dikkat etmeli, seçeceğiniz görselin dikkat çekici olmasını sağlamalı ve hedeflemeyi doğru yapmalısınız. Instagram’da satışını yaptığınız ürünler ne kadar kaliteli olsa da eğer siz hedef kitlenizi doğru analiz edemezseniz hiçbir zaman beklediğiniz satış ivmesini yakalayamazsınız. Bu nedenle reklamları verirken de hedef kitleniz ile ilgili tüm bilgilerinizi eş zamanlı kullanmalısınız. Ancak tam olarak güven duyulmak ya da satış çoğaltmak için instagram reklamlarının yeterli olmayacağını da unutmamalısınız. Eğer internetten satış yapmaya kararlıysanız mutlaka e ticaret alanında kendinizi geliştirmeli, web sitenizi açmalı, SEO çalışmaları yaptırmalı ve Adwords reklamlarının gücünü de kullanmalısınız.

8. Hashtag Kullanın

Ürünlerinizle ya da hedef kitlenizin ilgilendiği konularla ilgili popüler hashtagleri mutlaka kullanın. Hashtaglerin sizin bulunmanızı kolaylaştırsın istiyorsanız araştırmalarınızı bu yönde derinleştirin. Kullandığınız hashtag sayısını abartmadan, instagram algoritmalarını takip ederek en popüler hashtaglere paylaşımlarınızda yer verin.

9. Ödeme Yöntemlerini Çeşitlendirin

Instagram’ da satış yapmaya yeni başladıysanız müşterilerinize mutlaka kapıda ödeme seçeneğinizi sunmanızı öneriyoruz. Henüz yeterince güvenilir olup olmadığınız bilinmediği için müşteriler doğrudan ödeme yapma seçeneğini tercih etmeyebilir. Başlangıçta kapıda ödeme seçeneği ile yola çıksanız da daha sonraki süreçte ödeme yöntemlerinizi geliştirmelisiniz. Havale, EFT ve mümkünse kredi kartı gibi ödeme seçeneklerinden yararlanabilecekleri farklı platformlardan satışları yükseltmeye çalışmalısınız.

10. Influencerlardan Yardım Alabilirsiniz

Instagram üzerinden milyonlarca takipçiye seslenen influencerlar aracılığı ile satışlarınızı arttırabilirsiniz. Satış yapmak istediğiniz hedef kitlesini etkileme gücüne sahip olan influencerlarla ürün bazlı tanıtım anlaşmaları yapabilir ve hesabınızla ilgili farkındalığı yükseltebilirsiniz. Çok tanındık influencerlar için gerekli bütçeyi karşılamakta zorlanırsanız takipçi sayısı daha az olanlarla iletişime geçmeyi deneyebilirsiniz. Bu şekilde instagram satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Üst